Bol u zubu je signal koji nam ukazuje da nešto u našem organizmu nije u redu. Bol ne smijete ignorirati osobito u slučajevima kada se ona pojačava. Zubobolje se javljaju zbog nebrojeno mnogo razloga, a svaka zahtijeva odlazak kod stomatologa.
• Uzroci boli u zubu
• Upala sinusa kao česti uzročnik boli
• Bol u zubu uz krvarenje desni
• Simptomi
• Kada zatražiti pomoć stomatologa
• Postavljanje dijagnoze
• Kako spriječiti bol u zubu?
• Kućni pripravci za ublažavanje boli
Uzroci boli u zubu
Karijes
Zubi bole u različitim situacijama uslijed djelovanja različitih podražaja. Kada jedete slatko ili kiselo i osjetite bol u zubu, to je često simptom postojanja karijesa. Osobito ako vas boli samo jedan zub, a ne svi zubi.
Ako vas bole svi zubi, tada se obično radi o osjetljivim ili previše osjetljivim zubnim vratovima, no takva bol varira; bol zna biti intenzivna tjedan ili dva, zatim desetak dana jenjava da bi na kraju bol potpuno nestala. U tom slučaju preporučujemo vam paste za preosjetljive zube čija će redovna upotreba smanjiti učestalost javljanja ovakve vrste bolova u zubima.
Osjetljivost na hladno
Zubi mogu reagirati i na termičke podražaje. Najučestalija vrsta ovakve boli u zubu je bol na hladno. Dvije su vrste boli; jedna koja traje tek nekoliko sekundi i prolazi sama od sebe nakon što je nestao izvor podražaja te druga bol kada i nakon podražaja na hladno zub boli jednu do dvije minute.
Ovakva vrsta boli ukazuje na upalu zubne pulpe te je nužno posjetiti stomatologa inače vrlo lako može doći do komplikacija.
Osjetljivost na toplo
Druga vrsta boli na termičke podražaje je bol na toplo. Ona je simptom uz napredovalog procesa u zubnoj pulpi. Riječ je o vrlo intenzivnoj boli koja uglavnom u većini slučajeva natjera pacijente da potraže pomoć od stomatologa.
S upalom zubne pulpe povezuje se oštra bol, a s upalom okolnog tkiva uglavnom se javlja tupa bol. U zubima često možete osjetiti bol koja pulsira; ovakva vrsta boli najčešće se povezuje s upalom živaca.
U svim nabrojanim slučajevima preporučujemo posjet specijalistu. Liječnici navode kako boli koje su neurološkog porijekla i refleksne boli koje su uzrokovane poremećajima u žvačnoj muskulaturi često mogu uvjeriti osobu da je boli određeni zub. Bol je refleksivna i puno puta reflektira se u susjedni zub od onog koji je zapravo izvor boli.
Zna se dogoditi da pacijenti zapravo ne znaju točno koji ih zub boli ili misle da ih bole dva ili tri zuba u isto vrijeme, dok je izvor boli sasvim neki treći zub iz gornje čeljusti. Ovakvi su slučajevi česti, no svaki zahtijeva odlazak kod stomatologa za uklanjanje boli.
Upala sinusa kao česti uzročnik boli
Postoje i specifični bolovi koji zapravo nemaju veze s dentalnom medicinom. Riječ je o upali sinusa. Brojni pacijenti u ovakvoj situaciji osjete snažnu bol u gornjoj čeljusti te odmah posjete stomatologa, no zapravo ih ne bole zubi, već ih boli maksilarni sinus.
Kakvu god zubobolju osjetili, preporučujemo vam da svakako posjetite stomatologa koji će zasigurno ukloniti izvor boli (ako je zaista riječ o zubobolji) ili će vas uputiti na daljnje liječenje.
Bol u zubu uz krvarenje desni
Postoji još jedna vrsta boli; boli i krvarenje desni. Ona se može javiti uslijed trudnoće, hormonalnih promjena ili zbog nakupljanja bakterija. Redovitim četkanjem zubi i čišćenjem zubi zubnim koncem bol bi se trebala smanjiti. U slučaju da se bol ne smanjuje, to je zasigurno znak da je riječ o bolesti desni, a posjet stomatologu u ovom slučaju ne neminovan.
Simptomi
Zubobolja i bol u čeljusti česte su kod velikog broja pacijenata. Nije neobično da reagiranje zuba na toplo ili hladno može uzrokovati bol na nekom drugom dijelu tijela kao što je obraz, uho ili čeljust.
Ako je bol jala i traje duže od 15 minuta, obavezno posjetite stomatologa kako bi se spriječile eventualne komplikacije.
Ostali simptomi koji ukazuju na bol u zubu odnose se na:
- Bol tijekom žvakanja
- Osjetljivost na vrući/hladni zrak i tekućinu
- Krvarenje ili iscjedak oko zuba ili desni
- Oticanje zuba
- Oticanje čeljusti ili obraza
- Ozljeda usne šupljine
Kada zatražiti pomoć stomatologa?
Stomatološki pregled je neminovan kad god osjetite neke probleme sa zubima. No, ako su posrijedi sljedeći problemi, treba intervenirati što hitnije:
- Ako se bol u zubu ne može ublažiti lijekovima bez recepta.
- Ako dva dana nakon vađenja zubi pojedinac još uvijek osjeća jaku bol. Postoji mogućnost da rana ne zarasta ispravno.
- Ako se pojavi iscjedak oko zuba koji se može povezivati s oticanjem desni ili obraza.
- Groznica je još jedan znak moguće infekcije u usnoj šupljini. Osim toga, groznica i oteklina mogu ukazivati i na postojanje apscesa. Zubni apsces se tretira antibioticima ili kirurškim zahvatom.
- Polomljeni i izbijeni zubi česta su situacija današnje populacije. Ako se ne povezuje s težim ozljedama, trebalo bi što prije potražiti pomoć stomatologa. Rano liječenje smanjuje rizik od infekcije, a u isto vrijeme, povećava se vjerojatnost da će stomatolog moći spasiti zube.
Postavljanje dijagnoze
Fizički pregled usne šupljine te povijest pacijenta obično ukazuju na odgovarajuću dijagnozu. U nekim slučajevima koriste se rendgenske snimke i brojna druga stomatološka pomagala koja osiguravaju najtočniju procjenu trenutnog stanja jednog ili više zuba, stanja kosti u ustima i glavi i sl.
Kako spriječiti bol u zubu?
Pravilna oralna higijena: veliki broj ljudi može izbjeći i spriječiti stomatološke probleme redovitom oralnom njegom. Dakle, redovne navike četkanja i pranja zubi mogu biti ključ za prevenciju zubobolje. Stručnjaci napominju da je potrebno prati zube minimalno dva puta dnevno. Osim toga, neizostavan dio oralne higijene je zubni konac te vodica za ispiranje usta.
Pazite na prehranu: treba voditi računa o tome što jedete. Izbjegavajte slatku i ljepljivu hranu koja se jednostavno zalijepi za prostor između zuba. Bakterije rastu na rafiniranom šećeru i škrobu, stoga neka namirnice bogate ovakvim nezdravim sastojcima budu zadnje na vašoj listi pravilne prehrane.
Korištenje zubne paste s fluorom: fluor je učinkovit u sprječavanju propadanja zubi, osobito kod djece. Fluor je prirodni element koji se nalazi u povrću ili vodi. Tu su i zubne paste s fluorom i gelovi za lokalnu primjenu koji su idealni u borbi protiv napada bakterija i remineraliziranje štete.
Profesionalno čišćenje zuba: barem jednom godišnje trebali biste dogovoriti profesionalni tretman čišćenja zubi. Istraživanja su pokazala da je to učinkovita preventivna metoda za bolesti desni i propadanje zuba.
Kućni pripravci za ublažavanje boli
Ako bol u zubu traje duže od jednog dana, zatražite pomoć stomatologa. Do tog vremena pomognite si pripravcima koji su se pokazali uspješnim u borbi protiv zubobolje.
Ispiranje usta slanom vodom: ispiranje usta toplom slanom vodom pomaže u čišćenju nečistoća koje su se smjestile u šupljinama ili između zuba. Osim toga, ista smanjuje otekline i ublažava grlobolju. Jednu čajnu žličicu soli otopite u čaši tople vode i mućkajte u ustima oko 30 sekundi. Ispljunite sadržaj. Postupak ponovite više puta dnevno.
Češnjak: češnjak se od davnina koristio u medicinske svrhe zbog svojih izraženih antibakterijskih svojstava. U slučaju zubobolje usitnite svježi češanj češnjaka i pomiješajte ga s prstohvatom soli. Dobivenu smjesu utrljajte na zahvaćeni zub.
Čaj od metvice: metvica je također učinkovita u borbi protiv zubobolje. Osim nježnog mirisa i okusa, ima antibakterijska svojstva. Žlicu suhih listića metvice ubacite u šalicu vrele vode i ostavite da odstoji 20-ak minuta. Kad se čaj ohladio koristite ga za ispiranje usta. Ako pravite ovaj lijek pomoću kupovnog čaja od metvice, iskoristite vrećice od čaja i držite je na zubu nekoliko minuta dok bol ne počne jenjavati.
Timijan: timijan je također poznat po korištenju u medicinske svrhe zbog antiseptičkih i antigljivičnih svojstava. Dodajte kap eteričnog ulja timijana u čašu vode i dobivenom tekućinom ispirite usta.
Aloe vera: možete izravno koristiti proizvod Aloe vere ako ga imate kod kuće, no dobar je i onaj u obliku gela. Aloe vera se od davnina koristi za liječenje opeklina i posjekotina, a učinkovita je i za čišćenje zubi i umirivanje desni. Antibakterijska svojstva Aloe uništava bakterije koje uzrokuju propadanje zuba.