Bole vas desni tijekom četkanja zubi? Jeste promijenili četkicu za zube?
Pokušali ste i s prirodnim vodicama za ispiranje i njegu usne šupljine i ništa nije pomoglo?
• Upala zubnog mesa
• Liječenje upale zubnog mesa
• Kada posjetiti stomatologa?
• Prirodni lijekovi za liječenje upale zubnog mesa
Upala zubnog mesa
Upala zubnog mesa problem je koji se javlja kod gotovo 80 % odrasle populacije, a riječ je o crvenom i bolnom zubnom mesu, odnosno gingivitisu. Najčešći uzrok upale zubnog mesa, to jest desni, je loša i nedovoljna oralna higijena.
Osim toga, uzroci upale mogu biti i pušenje, starost, slab imunitet zbog kronične bolesti, dijabetes, loša prehrana, hormonalne promjene, dugotrajno korištenje određenih lijekova, alergija na kemikalije koje se nalaze u zubnoj pasti te stres koji narušava normalnu ravnotežu bakterijske flore u usnoj šupljini.
Ako se ne liječi na vrijeme, upala zubnog mesa može izazvati velike probleme kao što su povlačenje zubnog mesa, brže stvaranje plaka, bolni apscesi, pa čak i ispadanje zubi, to jest parodontitis.
Ako se u parodontalnim džepovima nastave nakupljati naslage pune bakterija, postoji veliki rizik od nastanka infekcije koja se širi na okolna tkiva. Upala zubnog mesa je bolest koja se sporo razvija, a time i često zanemariva bolest – simptomi su minimalni i upala se ne primijeti dok ne dođe do razvoja infekcije.
Simptomi upale zubnog mesa
Najčešći simptomi, to jest prvi stupanj upale zubnog mesa je mekano, crveno, bolno i otečeno zubno meso. U drugom stupnju upale pojavljuje se loš zadah, krvarenje tijekom pranja zubi te povlačenje zubnog mesa.
Ako se ova bolest ni tada ne liječi, ona vodi ka većem povlačenju desni, gubitku koštane mase, većem crvenilu, krvarenju i boli, stvaranju parodontalnih džepova, infekciji usne šupljine te na kraju, ispadanju zubi. Upravo je zbog toga rana intervencija od velike važnosti.
Kada govorimo o tipovima upale zubnog mesa, najčešći je već spomenuti prvi stupanj upale – gingivitis simpleks, a koji se još naziva i gingivitisom prljavih usta. Ova vrsta upale zubnog mesa započinje pričvršćivanjem ostataka hrane na površini zuba koja zatim postaje plodno tlo za razvijanje bakterija.
Ako se za gingivitis prljavih usta ne učini ništa konkretno na planu liječenja, tada nastaje akutni nekrotični ulcerozni gingivitis, a koji se jako teško liječi i vrlo često razvija ulcerozni parodontitis.
Liječenje upale zubnog mesa
Ono što je najvažnije za liječenje upale zubnog mesa jest, naravno, pravilna higijena usne šupljine. Urednom higijenom ujedno i sprječavate nastanak upale, a ako je ona već započela, potrebno je kupiti mekanu četkice za zube koja neće dodatno nadražiti osjetljivo zubno meso.
Što se tiče tehnike četkanja zubi, vrlo je važna nježnost, pogotovo na mjestima gdje se pojavila upala zubnog mesa, a stomatolozi preporučuju četkanje od korijena prema vrhu. Tijekom liječenja toplo se preporučuju i konac za zube te tekućine za ispiranje zubi.
U obavezan dio liječenja spada i redovito posjećivanje stomatologa koji će vam pomoći kako voditi pravilnu brigu o svojoj higijeni, provjeriti zdravstveno stanje zubi i zubnog mesa, odstraniti vam zubni kamenac te napraviti eventualne stomatološke zahvate. Isto tako, u liječenju će vam pomoći masiranje zubnog mesa poslije obroka, zdrava prehrana te izbjegavanje pušenja i alkohola.
Od lijekova se najčešće uzimaju antibiotici, a kada je riječ o alternativnim tehnikama liječenja upale zubnog mesa, najbolji izbor je zeleni čaj koji sprječava rast bakterija na desnima te tako smanjuje upalu. Zeleni čaj može se čak naći i kao sastojak posebnih pasti za osjetljive zube te žvakaćih guma.
Koliko traje liječenje upale desni?
Već nakon nekoliko dana odgovarajućeg tretmana možete primijetiti da upala polako „nestaje“, da desni prestaju biti otečeni i da se smanjuje krvarenje. Vrijeme oporavka traje između nekoliko dana pa do dva tjedna. Ako je riječ o ozbiljnijem slučaju, može potrajati puno duže.
Vodite računa o oralnoj higijeni kako biste spriječili ovu neugodnu bolest. Barem jednom godišnje posjetite stomatologa, a ako imate bilo kakve predispozicije za nastanak upale zubnog mesa, onda i češće.
Tijekom dnevne rutina oralne higijene svakako pripazite na sljedeće:
- četkajte zube barem dvije minute, najmanje dva puta dnevno
- koristite konac za zube barem jednom dnevno
- koristite prirodna sredstva za ispiranje usta (jednom do dvaput dnevno)
- hranite se zdravo
Kada posjetiti stomatologa?
Što prije odete na pregled kod stomatologa, veće su šanse za brži oporavak. Ako se upala zubnog mesa ne počne liječiti na vrijeme, može uzrokovati ozbiljnu štetu na zubima. Osim toga, neliječeni gingivitis može uzrokovati druge zdravstvene probleme.
Obavezno posjetite stomatologa ako:
- imate zubobolju
- primijetite otečenost ili upalu desni
- se ne možete riješiti neugodnog zadaha
- vam krvare desni
Prirodni lijekovi za liječenje upale zubnog mesa
1. Slana voda: stručnjaci iz ovog područja ukazali su na važnost korištenja slane vode kao sredstva za liječenje upale zubnog mesa. Jednostavno nekoliko puta tjedno isperite usta slanom vodom. Naime, sol je prirodni dezinficijens koji pomaže vašem tijelu da se izliječi samo. Ostale prednosti korištenja slane vode odnose se na:
- Olakšavanje boli
- Uklanjanje bakterija
- Uklanjanje čestica hrane
- Uklanjanje neugodnog zadaha
- Ublažava otečene i crvene desni
Za ispiranje usta slanom vodom trebat će vam: ½ do ¾ čajne žličice soli dodajte u čašu mlake vode i dobro izmiješajte. Zadržite otopinu u ustima do 30 sekundi te nakon toga ispljunite sadržaj. Tretman ponovite dva do tri puta dnevno. Napominjemo da prečesto korištenje slane vode može stvoriti negativne učinke na zubnu caklinu.
2. Limunov sok: istraživanje iz 2015. godine pokazalo je da je sok od limuna učinkovitiji od tradicionalnih vodica za usta koje sadrže fluorid i klorheksidin. Ovo se osobito odnosi se na liječenje upale zubnog mesa. Ako želite probati alternativni način smanjenja upale učinite sljedeće: sok od pola limuna pomiješajte u šalici mlake vode, dobivenu otopinu mućkajte u ustima i zadržite najviše 30 sekundi, zatim ispljunite sadržaj. Tretman ponovite dva do tri puta dnevno.
Iako je limun siguran za upotrebu, riječ je o iznimno jakom sredstvo za zube, stoga uvijek koristite razrijeđenu otopinu kako ne biste dodatno nadražili desni.
3. Aloa vera: aloa vera je iznimno djelotvoran klorheksidin kada je riječ o smanjenju plaka i ublažavanju simptoma gingivitisa. Aloa ima protuupalno i antibiotičko djelovanje. Za razliku od ostalih vodica za usta, sok od aloe ne mora se razrjeđivati. Prije upotrebe provjerite je li riječ o 100%-tnoj aloa veri.
– Mućkajte otopinu u ustima ne više od 30 sekundi
– Ispljunite sadržaj
– Tretman ponovite dva do tri puta dnevno
U slučaju da ste alergični na alou, izbjegavajte ovakav tretman.
4. Ulje čajevca: ulje čajevca može značajno ublažiti simptome upale zubnog mesa.
– U čašu mlake vode dodajte 3 kapi eteričnog ulja čajevca
– Sadržaj mućkajte u ustima najviše 30 sekundi
– Ispljunite sadržaj
– Tretman ponovite dva do tri puta dnevno
VAŽNO JE ZNATI: ako se još do sada niste susretali s uljem čajevca, savjetujemo vam da još više razrijedite otopinu, jer visoka koncentracija čajevca može uzrokovati alergijske reakcije, osipi crvenilo. Osim toga, ulje čajevca u kombinaciji s određenim lijekovima, dodatcima prehrani ili biljem također može uzrokovati reakcije.
5. Kadulja: istraživanja su pokazala da kadulja smanjuje količinu bakterija koje uzrokuju plak.
– Prokuhajte 1-2 šalice vode
– Dodajte 2 žlice svježe kadulje i 1 čajnu žličicu suhe osušene kadulje
– Ostavite na kuha na laganoj vatri 5 – 10 minuta
– Procijedite otopinu i ostavite da se ohladi
– Koristite otopinu za ispiranje usta dva do tri puta dnevno
Kadulja ima antibakterijska i protuupalna svojstva koja pomažu u liječenu upale zubnog mesa i infekcije.
6. Kokosovo ulje: kokosovo ulje sadrži laurinsku kiselinu koja ima protuupalno i antibakterijsko svojstvo. Istraživanja su pokazala da upotreba kokosovog ulja smanjuje plak i simptome gingivitisa (upale zubnog mesa). Osim toga, kokosovo ulje je idealno jer:
– Izbjeljuje zube
– Osvježava dah
– Oslobađa napetosti
– Ublažava glavobolju
– Pročišćava sinuse
7. Klinčići: klinčići sprječavaju nastanak plaka i smanjuju upalu zubnog mesa, jer imaju iznimna antivirusna i antioksidativna svojstva. Osim toga, pomažu u ublažavanju boli.
– Nasjeckajte 1 čajnu žličicu klinčića i pomiješajte s 1 dcl vode
– Umočite pamučnu vatu i natopite je u otopini
– Lagano trljajte vatu po desnima ili po bolnom zubu (oko 1 minute)
– Ispljunite sadržaj i isperite usta s običnom vodom
8. Kurkuma: zbog svojih protuupalnih svojstava kurkuma također sprječava plak i smanjuje upalu zubnog mesa. Može zaustaviti krvarenje i crvenilo desni. Možete nabaviti gel od kurkume ili s vodom i medom napraviti vlastiti.
Primjena gela od kurkume:
– Operite zube i dobro ih isperite
– Nanesite gel na četkicu i operite zube
– Ostavite 10 minuta da gel „sjedne“ na desni
– Ispljunite sadržaj i isperite usta vodom
– Operite zube s pastom za zube
– Tretman ponovite dva do tri puta dnevno
VAŽNO JE ZNATI: prilikom ispiranja usta pripazite na to da ne progutate sredstvo za ispiranje. Najprije krenite s relativno rijetkom vodicom za usta, a zatim postupno povećajte sadržaj na koncentracije navedene u tekstu.