Fistula zuba je svojevrsni kanal koji nastaje na području od vrha zuba pa do površine usne šupljine u blizini desni.
Tunel se razvija s ciljem pražnjenja gnoja ili nekog drugog oblika zaraznog iscjetka. Popunjavanje zubne fistule uzrokuje stvaranje gnojnog prištića.
Tretiranjem fistule istiskuje se prištić, nakon čega se oslobađa gnoj koji može biti uzročnik raznih infekcija.
• Uzroci
• Simptomi
• Vrste fistula zuba
• Postavljanje dijagnoze i liječenje
• Liječenje fistule kod kuće
Uzroci fistule zuba
Fistula zuba se u većini slučajeva povezuje s apscesom koji uzrokuje trauma ili ozljeda usta, nakupljanje bakterija, vađenje kutnjaka i sl.
Nije neobično da do stvaranja fistule dolazi zbog nakupljanja bakterija ili kao posljedica neke operacije.
Bez obzira na to povezuje li se apsces s desnima ili sa zubom, isti rezultira infekcijom koja se može proširiti na zubnu pulpu ili na koštano tkivo. U tim trenutcima stvara se pritisak, a infekcija se gura na površinu desni kako bi omogućila istjecanje gnoja.
Netretirano stanje može uzrokovati stvaranjem još veće količine gnoja u blizini korijena zuba ili na njegovom vrhu.
Dakle, propadanje zuba je glavni uzrok fistule zuba. Kao što smo spomenuli ranije, fistule su obično asimptomatske infekcije, no kada dođe do ometanja kanala, može se javiti bol.
Odontološke terapije i vađenje zuba također ponekad može uzrokovati fistulu na zubnom mesu.
Na kraju, zubi koji nisu u izrasli u potpunosti, a takvi su najčešće umnjaci, mogu uzrokovati perikoronitis i razne infekcije desni, što za posljedicu može imati nakupljanje gnoja i stvaranje fistule.
Simptomi
Uobičajen simptom fistule zuba je, dakle, prištić koji se razvija na tkivu desni. Prištić može nastajati i nestajati, no u svakom slučaju je jasni pokazatelj da postoji infekcija te da vaš organizam koristi fistulu kako bi isušio prištić.
S obzirom na to da isušivanje oslobađa pritisak apscesa, fistula može, a i ne mora biti bolna, iako pacijenti najčešće primjećuju neugodan okus u ustima.
Osim što osjetite kvržicu u ustima, postoje i neki drugi znakovi koji ukazuju na fistulu zuba kao što su:
• Oticanje desni
• Umjerena bol
• Nelagodnost kod žvakanja
• Nelagodnost kod pranja zubi
Različite vrste fistula zuba
Dentoalveolarna fistula: najčešće nastaje kao posljedica inficiranih cista, prijeloma maksilarne kosti, upale parodonta, nekrotičnih zuba i sl. Nekrotični zubi skloni su propadanju ili razvoju parodontnih bolesti.
U situaciji kada zubna pulpa postane nekrotična, tada korijenski kanal zuba postaje idealno mjesto za nakupljanje bakterija. Ako se ne pristupi pravovremenom liječenju, dolazi do širenja infekcije.
Oronazalna fistula: oronazalna fistula poznatija je kao rascjep nepca.
Postavljanje dijagnoze i liječenje
Ako primijetite fistulu na zubnom mesu, obavezno posjetite liječnika. Velika većina ljudi ne ide kod stomatologa, upravo iz razloga što ne osjećaju pretjeranu bol. Što je, dakako, pogrešno. Infekcija ne može zacijeliti sama od sebe, nego je potreban određeni liječnički tretman.
Ako je riječ o bakterijskim infekcijama koje su se razvile unutar zuba, stomatolog mora ukloniti gnoj iz prištića. To će učiniti tako što će napraviti manju rupu na caklini zuba.
Ako je riječ o zubu koji je u jako lošem stanju, stomatolog će se vrlo vjerojatno odlučiti da ga izvadi. Treća situacija odnosi se na činjenicu kada fistula uzrokuje apsces zuba. Tada stomatolog mora tretirati korijenski kanal tog zahvaćenog zuba.
Liječenje fistule kod kuće
Kao što smo spomenuli ranije, fistula može nastati stvaranjem apscesa na zubu. Jedino u tim slučajevima možete pokušati izliječiti fistulu kućnim pripravcima, ako iz bilo kojih razloga ne možete otići kod stomatologa.
Dakle, apsces nastaje zbog infekcija koje su sklone razvijanju unutar i na površini zuba. U slučaju puknuća ili propadanja zuba, bakterije se počinju nagomilavati u njegovoj unutrašnjosti. Nakon što stignu do samog središta zuba, zub postaje zaražen i rezultira stvaranjem i nakupljanjem gnoja.
Gnoj bubri i manifestira se bolovima na i okolo zaraženog područja. Važno je napomenuti da ako se fistula ne izliječi u neko dogledno vrijeme, infekcija se može proširiti na ostatak usne šupljine. Iz tog je razloga iznimno važno u što kraćem roku dogovoriti pregled kod stomatologa.
U vremenu dok čekate termin, pokušajte s nekim kućnim pripravcima koji će vam pomoći ublažiti osjećaj nelagode i boli uzrokovan infekcijom.
Ispiranje usta otopinom slane vode
Ispiranje usta slanom vodom uvijek je povoljna metoda za privremeno uklanjanje boli i zacjeljivanje rana. Osim toga, slana voda pomaže i u zdravlju desni. U pola šalice tople vode ubacite pola žličice kuhinjske soli i sve dobro promiješajte.
Kad su se sastojci sjedinili, isperite usta pripremljenom otopinom. Pokušajte ju zadržati i mućkati u ustima barem dvije minute. Postupak možete slobodno ponavljati više puta dnevno (2-3 puta).
Ispiranje usta otopinom sode bikarbone
Soda bikarbona je svestrani alat ne samo kada su u pitanju poslovi čišćenja kuće nego i zdravlje usta. Iznimno je učinkovita za tretiranje fistule odnosno apscesa na zubu.
Osim toga, abrazivno svojstvo idealno je i za uklanjanje plaka sa zubi. Tu su i njezina antibakterijska svojstva. Koji god je razlog korištenja vodene otopine sode bikarbone za oralno zdravlje, uvijek je možete pripremati na sljedeći način: u pola šalice vode ubacite pola žličice soda bikarbone i dodajte prstohvat soli.
Izmiješajte sastojke i isperite usta. Otopinu slobodno zadržite u ustima što duže možete (do 5 minuta), a nakon toga ju ispljunite. Postupak ponovite dok ne potrošite pripremljenu otopinu. Preporučuje se da cjelokupni postupak ne ponavljate više od dva puta dnevno.
Eterično ulje origana
Ovo eterično ulje možete nabaviti u trgovinama zdrave hrane. Ulje origana je antioksidans i ima antibakterijsko djelovanje. Možete ga koristiti za ublažavanje otekline i boli zuba.
Svako eterično ulje koje se koristi za ovakve prilike potrebno je razrijediti nekim drugim uljem kako biste spriječili eventualne iritacije. Pomiješajte nekoliko kapi eteričnog ulja origana s 30 ml biljnog ulja po izboru.
Uzmite kapaljku i nakapajte par kapi na pamučnu vatu. Prislonite vatu na zaraženo područje i ostavite da djeluje nekoliko minuta, a zatim isperite usta. Postupak možete ponoviti dva do tri puta dnevno.
Hladan oblog
Hladni oblog također pomaže u ublažavanju boli i oteklina. Jednostavno umotajte par kocki leda u ručnik i stavite oblog na bolno mjesto. Važno je napomenuti da se oblog koristi u intervalima od 15 minuta. Postupak ponavljajte po potrebi.
Čaj od piskavice
Piskavica je iznimno korisno bilje koje se koristi u razne svrhe. Jedna od njih je i zacjeljivanje rana i ublažavanje upalnih stanja. Čaj od piskavice priprema se od njezinih sjemenki koje možete nabaviti u trgovini zdrave hrane.
U šalicu vruće vode ubacite žličicu mljevenog sjemena od piskavice. Ostavite da se čaj skroz ohladi. Uzmite pamučnu vatu, umočite ju u čaj i nanesite nekoliko kapi na bolno područje. Postupak ponovite dva to tri puta na dan.
Eterično ulje klinčića
Ulje klinčića od davnina se koristi kao lijek protiv zubobolje jer ima antibakterijska i protuupalna svojstva.
Ako koristite eterično ulje, obavezno ga razrijedite. Dok obično možete koristiti bez ikakvih dodataka. Pomoću vate nanesite nekoliko kapi razrijeđenog eteričnog ulja klinčića na zahvaćeno područje.
Osim toga, ulje možete koristiti i za pripremu vodice za ispiranje usta. Jednostavno u manjoj čaši pomiješajte par kapi ulja i njome isperite usta.
Vodikov peroksid
Vodikov peroksid je odličan lijek u borbi protiv bakterijskih infekcija. Koristi se i za ublažavanje krvarenja desni. Uzmite jednaki omjer vode i 3%-tnog vodikovog peroksida te promiješajte u posudi.
Mućkajte otopinu u ustima oko 1 minute, a zatim ispljunite i isperite usta. vodite računa o tome da je ne progutate.
Češnjak
Češnjak je još jedan potpuno prirodni lijek s bogatom povijesti i izvrsnim terapijskim učincima. Koristi se za ublažavanje bolova, ali i za uklanjanje bakterija.
Zdrobite nekoliko češnja češnjaka i napravite pastu koju ćete utrljati na zaraženo područje. Ostavite 2-3 minute na odstoji, a zatim isperite usta. Postupak možete ponavljati po potrebi.